Beşiktaş ayağına gelen 3 kırılma maçında da işi bitirme fırsatı yakalamasına rağmen bunu başaramadı. Fenerbahçe, Kasımpaşa ve Akhisar bu maçlarda bahsedilenin aksine takım savunması ve kötü oyundan ziyade birazdan vurgulayacağım “bireysel hatalar” yüzünden istenileni alamadı.

Beşiktaş’ın akan hücum oyununda kompakt yapısını bozan yegane şey; bireysel hatalar. Birçok kişinin aksine ben takım savunmasında problem olduğu fikrine katılmıyorum çünkü zaten Beşiktaş’ın oyun kurgusunda takım savunması diye bir olgu yok, Beşiktaş her bölgedeki oyuncularıyla sürekli hücumu düşünen, topun sürekli kendisinde kalmasıyla sürekli gol arayan, kaybettiği topları önde baskı kurarak tekrar kazanmak isteyen bir takım hüviyetinde, dolayısıyla savunma yapması gereken anlar zaten kısıtlı oluyor, bu anlarda Şenol Güneş bu zaafı bildiği için oyuncularından dikkatli ve konsantre olmalarını, topu tekrar kazanmak için diri kalmalarını istiyor, ama savunmada kesinlikle takım bütünlüğü yok, takım sezon başından beri bu konu üzerine kendini geliştiremedi, zaten geliştirseydi 5 hafta önce lig biterdi, buna rağmen yine bitebilirdi fakat toplamda 5 sezonda yaşanması gereken bireysel hata oranı 1 sezonda yaşanınca bu noktaya geldik.

Sezon genelinde yaşanan bireysel hataları yazmaya vaktim ve kelimelerim yetmez ama kırılma maçlarını yazayım; Kasımpaşa maçında iyi oynarken ve 1-0 öndeyken önce Beck ve Necip’in bireysel hatasıyla gelişen pozisyonda kaleci Boyko kapattığı köşeden hatalı golü yiyince yine moral olarak takım toparlanamadı, üstüne de Rıza hocanın ekstra motivasyon ve oyunu kilitleme taktiği devreye girince en kritik maçlardan birinde mağlup olduk.

Bir sonraki kırılma maçında Akhisar gibi bir takımı 45 dakika cezasahasına sokmadı Beşiktaş takımı, fakat Akhisar maçında 44. dakika da yine aynı hastalık nüksetti ve bireysel bir hatalar silsilesiyle penaltıya neden oldu. Önce İsmail gereksiz bir faul yaptı, ardından Alexis ceza sahasında eller havaya yapınca skor soyunma odasına giderken 1-1 ile dengelendi, bir takım için soyunma odasına gitmeden gol yemek olabilecek en kötü senaryolardan birisidir.

Beşiktaş takımı duygusal oyunculardan kurulu olduğu için bireysel hatalar tüm takımı psikolojik olarak etkiliyor, buna rağmen ikinci yarının hemen başında skoru 2-1’e getirmeyi başardık, o dakikadan sonrada Akhisar’ın ciddi bir tehlikesi de yoktu, taaa ki bu kez de Oğuzhan’ın kritik bölgede hatalı göğüs stop yapışıyla kaptırılan top 3 pasta kalemizde gol olana kadar.Sonrasında ise panik başladı, bu panikten Şenol hoca da nasibini almış olacak ki hatalı oyuncu değişiklikleriyle resmen oyunu Akhisar’a hediye etti, 3. gol bu kez bir oyuncunun değil 3 oyuncunun toplam bireysel hatasından geldi; İsmail’in kısa düşen geri pasına Alexis kötü müdehale edince, Tolga ben bu kadar hatayı sonuçsuz bırakmam deyip sahalarda ender görülen bir golü kalemizde gördük, fakat bu hata Tolga’ya yetmemiş olacak ki 5 dakika sonra yine kısa düşen bir vuruş yapınca boş kaleye süzülen top direkten döndü, o direkten dönen top bizi şampiyon yapmış olabilir, bunu ilerleyen haftalarda göreceğiz.

Hatırlarsanız ligin ilk yarısında da Akhisar hiçbirşey oynamadan Tolga’nın hatalı yediği 2. golden sonra galip gelme şansını yakalamıştı, dikkat ettiyseniz bütün hataların başrolünde Tolga var, bu konuda artık söyleyecek bir söz bulamıyorum.

Şimdi dönüp bu maçlara baktığınızda üstün oynayan, sürekli pozisyon bulan, topla oynama, ikili mücadele kazanma gibi bütün istatistiklerde üstün olan takımın en kritik maçlarda yediği gollerin tamamen bireysel hatalardan kaynaklandığını görebilirsiniz, peki bu oyuncular neden bu kadar çok bireysel hata yapıyor sorusunun cevabı nedir? -bu konuda Güntekin Onay’a katılıyorum ben, diyorki; yaptığı işten endişesi olmayan, bulunduğu konumun kendisinin hakkı olduğuna inanan ve yeteri kadar çalışan profesyonel oyuncular bu tür hatalar yapmaz, yaparsa da bu çok nadir olur.

Ama bakıyoruz bu saydığımız oyuncuların bireysel hata dosyaları çok kabarık, özellikle İsmail, Tolga ve Alexis için birçok pozisyon var yukarda bahsetmediğim, mesela sadece İsmail’in Trabzon maçındaki kritik pas hatalarını videolu göstermeye kalksak kısa film çekeriz, Trabzon çok kötü bir takım olmasa o gün o hataları asla affetmezlerdi, bir başka örnek Alexis’in Fb maçında Ozan Tufan’a inanılmaz bir hata ile kaptırıp yedirdiği 2. gol var, bu gol bize ikili averajı kaybettirdi, bir stoperin böyle bir hata yapması asla kabul edilebilir değildir.

Bunun gibi birçok oyuncu ve örnek verilebilir, Beşiktaş çok iyi oynadığı sezonda, Avrupa devleriyle istatistik olarak kapıştığı bir sene de bazı oyuncuların bireysel hata performanslarının çok yüksek olması yüzünden hala şampiyonluğunu ilan edebilmiş değil, bu futbol ile çoktan ilan etmiş olmalıydık, Beşiktaş yönetimi sözleşmesi biten oyuncuları bu yönüyle ele alıp bazı oyuncularla asla sözleşme yenilememelidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s